STREDAJŠIE ODPORÚČANIE DO LOCKDOWNU – NANUK

Pridané 28.10.2020

Po dlhšej pauze sme opäť nedobrovoľne doma. Aby sme ti spríjemnili čas počas lockdownu, prinášame ti ďalší rozhovor z karanténnej série našich Stredajších odporúčaní, tento krát do lockdownu! Dnes sa s nami dozvieš niečo o lokálnej značke NANUK CLOTHING.

 

Povedzte nám niečo o sebe a o vašom obchode, ako ste sa dostali k tomu otvoriť si obchod so športovým vybavením?

My sme NANUK – Gabika a Jan Bezroukovci.
Na Slovensku bolo, je a bude dosť značiek oblečenia, my sme to ale zobrali z iného konca. V prvom rade sme začali tvoriť produkty, ktoré na trhu síce sú, no chceli sme ich robiť lepšie, krajšie, kvalitnejšie s pridanou hodnotou ručnej domácej výroby. Podľa vlastných potrieb a potrieb kamarátov z komunity lyžiarov a snowboardistov sme postupne tvorili a zdokonalovali vlastné strihy, ktoré nám na trhu chýbali. Základnou myšlienkou ktorej sme sa držali pri vývoji produktov bolo heslo „Stylish Warming“.
Ako sa hovorí – Zlé počasie neexistuje – len zlé oblečenie. Preto vyrábame oblečenie a hlavne doplnky pre všetkých, ktorí majú radi hory a s nimi spojené aktivity, samozrejme v akomkoľvek chladnom či sychravom počasí. Dnes však už nájdete v našej ponuke aj dizajnové tričká, legíny či šaty z organickej bavlny s originálnymi motívmi.

 

Koľko už váš shop funguje, ako dlho ste na trhu?

Máme radi „success story“ a najradšej tie ktorých sme súčasťou. Ani zďaleka sa náš príbeh nekončí, naopak sme na úplnom začiatku. Je niekoľko ciest ako sa k tomu dostať a každý má tu svoju. My sme pred 10rokmi spolu s Majom Ligdom robili magazín Freeskier.sk – Majo bol jeden z prvých profíkov vo freeride lyžovaní na Slovensku.
V tom čase prišiel ku nám na návštevu s bielou lyžou v ruke. Bez názvu. Vymysleli sme spoločne značku pod ktorou ju chcel spolu s ďalším členom našej freeskiing komunity vyrábať – NANUK, my s Gabikou sme sa rozhodli, že budeme vyrábať doplnky, čelenky, čiapky, šatky a podobne. Celé to však po krátkom čase stroskotalo – ako býva dobrým zvykom, na vine je ľudský faktor, no my sme sa oprášili a rozhodli sa ísť vlastnou cestou. Majo si vytvoril vlastnú značku White Dog a s myšlienkou slovenských handmade freeride lyží sa zahrával Viktor Devečka natoľko, že úspešne splodil Forest skis a s nimi napreduje po celom svete. Spoločne si zdieľame skúsenosti a podporujeme sa navzájom.
Gabika šitím popri robote postupne vytvárala jednotlivé produkty a zdokonalovala ich. Potom prišla materská dovolenka a spolu s ňou úvahy, čo ďalej, ako byť čo najviac s deťmi a popritom aj robiť čo ma baví. Jednoducho – rozhodli sme sa, že to zvládneme. Vďaka odhodlaniu sa nám za rok podarilo vytvoriť kompletný sortiment produktov pre všetky ročné obdobia. Sú veci, ktoré chceme vyrábať ale zatiaľ, hlavne vďaka aktuálnej situácii, sa do noviniek nehrnieme. Momentálne je dôležité udržať sa a pomaly sa rozvíjať. Firma a značka sa buduje krok za krokom, postupne, čím pevnejší a istejší je ten krok, tým lepšie firma stojí a môže ďalej rásť – rovnako ako bábätko.

 

Máte aj kamenný obchod?

Kamenný obchod – naše veci si môžete vyskúšať napr. na WAKELAKE v Bratislave ale pracujeme aj na ďalších partnerstvách. Zatiaľ o vlastnom kamennom shope neuvažujeme.

 

Aká je ponuka obchodu, na čo sa primárne orientujete?

Tým, že sme malý lokálny výrobca a zameriavame sa hlavne na komunitu ľudí, ktorí milujú zimné športy a hory, tvoríme produkty, ktoré spríjemňujú pohyb v chladnom a mrazivom počasí. Kukly, nákrčníky, čelenky, čiapky, ale aj mikiny, tričká, šaty a legíny. Hľadáme vždy čo najkvalitnejšie materiály, organickú bavlnu a podobne.

 

Ako váš shop zasiahla momentálna kríza kvôli koronavírusu?

Nie je nič ťažšie ako si povedať, že je niečo ťažké, že je kríza a podobne lebo to tak bude. Veľa firiem na Slovensku to takto má, zasiahlo ich to priamo. Nemôžem povedať, že my sme mimo, sme toho súčasťou, no posúvame sa a hľadáme vždy cestu ako sa udržať, prežiť a posunúť sa o krok ďalej. Naša robota je naša zábava, preto dokážeme tvoriť vlastné produkty a byť s nimi úspešní na trhu. Ak niečo nie je easy tak je to ľudská neschopnosť používať myseľ a dokázať sa vyvíjať. Každý deň prináša niečo nové a ani my neviem čo bude zajtra, lebo je to jedno. Dôležité je to čo robíme teraz.

 

Dajú sa vaše produkty kúpiť aj online?

Áno dajú, hlavne online – na www.nanukclothing.com.

 

Ako trávite karanténne dni?

Pokračujeme vo vývoji a výrobe vecí, venujeme sa oveľa aktívnejšie hľadaniu nových partnerov aby sme sa udržali na trhu, dokončujeme prípravy na zimnú sezónu a chystáme sa pomaly na ďalší rok.

 

Ktoré tri top produkty z tvojho shopu by si momentálne poradil ľuďom?

Sú to hlavne kukly – tzv. HOODs – pre všetkých čo jazdia na niečom, snowboarde, lyžiach alebo na kutáči. :D Vyrábame ich z príjemného teplého materiálu, pri jazdení vo vetre či vo fujavici chránia a hrejú, nezavadzajú na tvári, nelepia sa na nich sliny a nerosia sa okuliare. Strihovo sme ich vybombovali podľa náročných jazdcov. Každému však určite nevyhovieme.


Potom sú to mikiny – jednoduché dizajnové strihy, sú vyrobené z kvalitnej otestovanej teplákoviny, s vysokou a priestrannou kapucňou. Máme v ponuke kratšie aj dlhšie pod zadok, každopádne šijeme zákazkovo, aj podľa toho ako si zákazník sám povie.


Čelenky – vyrábame ich v dvoch variantoch – tenké a teplé podšité fleecom.
Tým, že máme k dispozícii veľa rôznych farebných dizajnov, skoro každý kto nosí čelenku si medzi nimi môže nájsť ten svoj model.


Každopádne budeme radi za akýkoľvek feedback.
Robíme veci tak aby dlho vydržali. Ak je niečo ekologické oblečenie, tak je to podľa nás to, čo môžem nosiť čo najdlhšie, kým to nezoderiem a zrecyklujem na handry na bicyklovú reťaz.
Chceme byť akí sme, udržať si zákazníkov a získať nových, byť jedineční, jednať v súlade s prírodou, tešiť sa z toho čo robíme, prežiť dobrý život s NANUKom. :)

 

Vlastníš aj ty shop so športovými potrebami, alebo poznáš taký, o ktorom by malo vedieť viac ľudí? Daj nám tip a my s ním spravíme rozhovor!