Michal Barbier – chalan, pre ktorého neplatia gravitačné zákony!

Pridané 13.03.2019

V Hangairi ho väčšinou stretneš stáť dole hlavou na jednej ruke. Mladý, šikovný, cieľavedomý chalan, ktorý má za sebou už nejeden úspech a okrem pracovania na sebe sa venuje aj trénovaniu detí. Prečítaj si rozhovor s Michalom Barbierom, pre ktorého neplatia gravitačné zákony.

 

misko barbier

Povec nám niečo o seba, odkiaľ pochádzaš, čo robíš?

Ahojte, volám sa Michal Barbier, mám 21 rokov a pochádzam z krásneho Liptovského Mikuláša, ktorý je momentálne prepchatý turistami :D

Od svojich 12 rokov sa aktívne venujem pohybu. Pohyb ma najprv začal fascinovať cez pouličnú disciplínu s názvom Parkour. Neskôr som sa pomocou Parkouru dostal k ďalším disciplínam ako sú Freerunning, Street workout, Kalistenika a Handbalancing. Jedná sa o disciplíny, ktoré rozvíjate za pomoci vášho vlastného tela a tvorivosti. Tieto pohybové umenia mi pomohli vybudovať estetické telo, plynulé akrobatické prvky, vyššiu pohyblivosť, silu a flexibilitu.

Ako si sa dostal k parkoru a freerunningu?

Vieš čo ja som odmalička pobehoval po našom sídlisku až pokiaľ som jedného dňa nenatrafil na chalana, ktorý skákal na pieskovisku saltá a všetci ho, ako sa ľudovo hovorí, očumovali. Tak som sa k ním pridal. Po chvíli pozorovania som si uvedomil že toto je niečo čo som doteraz hľadal a hneď som vedel že na ďalší deň začnem makať :) .

 

michal barbier

Čo bolo tvojim najväčším úspechom?

Z môjho pohľadu to je niečo, čo síce dosiahol ( dostal ) každý, ale nie každý to v sebe nájde. Ako najväčší úspech považujem nájdenie môjho potenciálu, ktorým je celkovo pohyb. Venujem sa síce týmto rôznym aktivitám ale sám seba vnímam skôr ako takého pohybového generalistu, čo robí z každého rožku trošku :) . Cez svoj potenciál som na sebe začal pracovať a osobnostne ale aj kariérne rásť. Tak isto som stretol úžasných ľudí, bez ktorých by som možno nebol tam, kde teraz som. V neposlednom rade sa mi podarilo nájsť spôsob, ako priniesť do spoločnosti niečo zmysluplné, a to cez Limitless Academy, ktorú som založi, pohybové semináre, čo robím po Slovensku a Česku, akrobatické vystúpenia a skupinové / osobné tréningy.  Ostatné úspechy, ktoré sa mi podarilo dosiahnúť, sú napr. Majster sveta a európy vo fitnesse v roku 2018.

 

sutaz

Založil si projekt Limitless Academy, ktorá združuje pohybovo zdatné deti a mládež. Povec nám niečo viac o tom, ako to v L.A. chodí.

Limitless Academy je projekt, ktorý mi napadlo vytvoriť na základe nedostatočných podmienok pre rozvoj detského pohybového potenciálu. Základný kameň tvorili neorganizované tréningy, ktoré prebiehali na sídlisku a v rôznych mestských oblastiach.

Z počiatku som trénoval sám a spočítali by ste našu skupinku na jednej ruke. Neskôr sa k nám pripojilo viac detí a zrazu nás bolo nad 10 ľudí s podobnou láskou k Parkouru a Freerunningu.

Láska k trénerstvu sa u mňa len posilňovala, a tak som bol silno motivovaný sa v tejto oblasti intenzívne vzdelávať. Často som mimo skupinových tréningov viedol aj osobné, pri ktorých som vedel aplikovať viac vedomostí v praxi.

Ako sa naša komunita rozrastala mi časom napadlo prenajať telocvičňu a spraviť z tréningov riadenú a organizovanú cyklickú formu. Akonáhle počet členov presiahoľ číslo 40 som si uvedomil, že potrebujem osloviť pár parťákov s ktorými som často trénoval. Tak sa náš tím rozrástol a momentálne trénujeme stovky detí na viacerých miestach Slovenska.

limitless academy limitless academy

Ako si sa dostal ku nám do Hangairu, čím je podľa teba Hangair špecifický?

Do Hangairu som sa prvý raz dostal na pozvanie Ivana Vargovského, s ktorým sme si chceli spoločne zacvičiť a tak ma „zoznámil“ s hangairom s ktorým som si mal hneď čo povedať :) . Hangair vnímam ako vynikajúce multifunkčné športovisko, ktoré ponúka veľmi dobré podmienky pre rozvoj nie len detského pohybového potenciálu. Podmienky, ktoré táto hala ponúka nenájdeme široko ďaleko a to som už niečo pobehal. V Hangairi momentálne trávim skoro každý deň v pracovnom týždni a využívam ho ako na moje tréningy, tak aj tréningy osobné a skupinové. Po novom sme rozbehli parkourový kurz, ktorý už zožal celkom solídny úspech. Taaakže pecka ! Do budúcna poprosím viac Hangairov prosím :) .

Koľko asi trvá naučiť sa jeden parkourový trik? Aké schopnosti na to človek potrebuje?

Presne sa to povedať nedá, kedže každý má iné proporcie a rôzne pohybové úrovne. Parkour a Freerunning si vyžaduje veľkú dávku koordinácie, priestorovej orientácie, práce s prekážkami ale tak isto dávku vydretej sily a pohyblivosti, ktorá je väčšinov ten hlavný kameň úrazu. S dávkou odhodlania a pravidelného tréningu si myslím, že každý dokáže dosiahnúť pekný výsledok.

 

michal barbier

 

Ako vyzerá tvoj voľný čas? Čo robíš, keď netrénuješ?

Momentálne som ukončil školu a tým pádom mám konečne priestor a čas sa venovať tomu čo chcem naplno. V šuflíku mám ešte veľa plánov, ktoré čakajú kým spatria svetlo sveta a preto môj každý deň vyzerá celkom produktívne. Každý deň sa snažím urobiť niečo pre tie činnosti, ktorým sa venujem. Či je to marketing alebo celkovo tvorba produktov a služieb, ktoré ponúkam. Vždy sa niečo nájde. Čo sa týka ale takého vypináka hlavy, tak to rád trávim čas v prírode. Chodím väčšinov sám do lesa alebo k vode. Tieto prechádzky takisto rád trávim s knižkou alebo podcastom.

Aké sú tvoje ciele? Čo by si chcel v budúcnosti dosiahnúť a aká je tvoja motivácia?

Cieľov je viac. Každým dňom sa chcem pohybovo zdokonalovať. Vrámci fitnessu, v ktorom súťažím by som chcel vyhrať zvyšné tituly čo mi chýbajú. Časom plánujeme rozšíriť Limitless Academy do viacerých miest a pracovať na metodike výučby. Popri tomto všetkom sa chcem vzdelávať a naberať skúsenosti vrámci trénerstva, ale tak isto aj performerstva ( moderný cirkus ), lebo dosť cítim, že sa v blízkej budúcnosti chcem uberať týmto smerom.  Mojou najväčšou motiváciu je asi vidina z dosiahnutého cieľa a každodenné maličkosti, ktoré nám spestrujú deň. Netreba zabúdať na to, že to najdôležitejšie je to, čo sme dostali zadarmo, a to je rodina, priatelia, zdravie, telo a rozum a v súlade s tým pracovať na našich víziách :) .

 

michal barbier