NOVÝ INDOOR SKATEPARK

Pridané 27.03.2021

Ak bude žiadosť o dotáciu úspešná, deti do 15 rokov budú jazdiť zdarma.

Ako vznikol projekt skateparku.

Už dlhšie sme v Hangair uvažovali ako zefektívniť fungovanie. Po viac ako 3 rokoch prevádzky vieme, čo funguje a čo bolo viac naším snom ako realitou. Prvým momentom bolo obmedzenie 6 osôb na 90 m2 tréningovej plochy. Športové kluby, ktoré počas obmedzení chceli trénovať, potrebovali zrazu oveľa viac priestoru, aby mohli mať normálny tréning aspoň s časťou svojich športovcov. 

Bohužial najmenej vyťaženým bol kicker. Myslím, že hlavne na začiatkoch Hangair bol obrovským lákadlom no zaberá skoro tretinu celého Hangair. Preto sa tu jeden večer zišlo pár kamošov a cez noc sme premenili veľký foampit na novú tréningovú plochu. Zo začiatku bolo prehadzovanie kociek veľká zábava. O 5 ráno už značne menej :)

Počas lock-downu ubudlo aj práce a čím sa predpovede horšili tým sme viac uvažovali ako využiť čas, ktorý nám to dalo. Do toho prišli dve výzvy. Obe sú na športovú infraštruktúru. Jedna bola z magistrátu mesta Bratislava a druhá z Fondu na podporu športu. Rýchlo sme sa rozhodli, že toto môže byť šanca ako dodať ľuďom to, o čo je veľký záujem. Tréningový priestor vhodný pre skateboardy, kolobežky a bmx. Myslím, že našou veľkou výhodou sú prevádzkové skúsenosti a už existujúce zázemie. Neviem kde v okolitých štátoch majú vnútorný skatepark s recepciou, barom, šatňami atd. 

Projekt sme najskôr rozpracovali ako pump-track. Po konzultáciách s našimi inštruktormi a kamošmi, sme však projekt zmenili na indoor skatepark. Tvorenie bolo náročné, ale aj zábavné. Museli sme nájsť rovnováhu medzi veľkosťami prekážok a ich účelom na jednotlivé športy. To sa nám dúfam podarilo. 

Prvé návrhy

Ďalším krokom bolo všetko spracovať do projektovej dokumentácie. Tam sme siahli po overenom. Chalani z Abnormal architecture & design studio s nami spolupracovali aj na interiéri a funkčnosti Hangair pri jeho vzniku. Dodali sme im vizualizácie prekážok a oni už zariadili zvyšok. 

Aktuálne máme teda podané dve žiadosti o dotáciu na podporu tohto skateparku. Je to pomerne administratívne komplikovaná záležitosť. Predsalen sa jedná o prostriedky z verejných zdrojov. Kritériá sú nastavené prísne. Nevieme v akej konkurencii projektov sme takže si držíme palce a veríme, že sme urobili pre úspech najviac ako sa dalo. 

Prvé vyhodnotenie magistrátnej výzvy na dotáciu by malo byť v priebehu niekoľkých dní. Druhá výzvy z Fondu na podporu športu by mala byť vyhodnotená v máji.