ROZHOVOR S TALENTOVANÝM FLIPPEROM DORIANOM DERZSIM

Pridané 11.03.2020

Koľko otočiek cez hlavu dáš na trampolíne ty? Pripravili sme pre teba rozhovor so slovenským flipperom Dorianom Derzsim, ktorý u nás ako prvý z československej scény skočil štvoritý backflip s čistým dopadom na nohy! Video tejto bomby nájdeš na konci rozhovoru.

 

Na začiatok nám povedz niečo o sebe.
Volám sa Dorian Derzsi, pochádzam z Dunajskej Stredy a študujem na gymnáziu Ladislava Dúbravu.

Čomu konkrétne sa venuješ, o čom tento šport je?
Venujem sa freestylovému skákaniu na trampolínach. Myslím si,  že tento šport je hlavne o prekonávaní svojich limitov a o úžasnej komunite ktorá sa stále viac a viac rozrastá.

Kedy si začal so skákaním a ako si sa k tomu dostal?
Začínal som zhruba pred štyrmi rokmi parkourom a freerunningom, ku ktorému som sa dostal cez youtubové videá, časom ma ale stále viac a  viac fascinovala trampolína, ktorú som taktiež sledoval na internete. Baví ma prekonávať strach a posúvať sa ďalej. V tú dobu pred štyrmi rokmi ale skákalo na trampolínach veľmi málo ľudí a neboli také dobré podmienky ako sú vyvinuté teraz, takže som prvé zhruba 2 roky skákal každý deň na svojej ešte starej záhradnej trampolíne.

Čo ťa motivovalo aby si začal športovať a aby si to nevzdal?
Ako som už spomínal, youtubové videá. Fascinovalo ma, keď som videl ako dobre niektorí ľudia dokážu skákať a ovládať svoje vlastné telo, rozhodol som sa teda tiež začať trénovať. Bolo veľa období, kedy má skákanie prestávalo baviť, buďto kvôli škole alebo celkovej demotivácii voči skákaniu a podobne, ale na záver som sa k tomu vždy vrátil a neprestal. Myslím, že to je to úplne najdôležitejšie, neprestať, pretože každý človek je ako sa hovorí raz dole a potom hore. Skákanie je mojou veľkou vášňou a rozhodne v ňom plánujem pokračovať, pretože milujem tú voľnosť pohybu a učenia sa nových trikov. Motivuje ma hlavne aj to, že chcem byť stále lepší a lepší.

 

 

Kto je tvojim najväčším vzorom?
Inšpirujem sa ako tak každým. Podľa mňa má v sebe každý človek niečo, čo dokáže on a ja nie, či už sa to týka športov alebo osobného života.

Ako často trénuješ?
Trénujem na svojej záhradnej trampolíne a k tomu ešte navštevujem Hangair 2-3 krát do týždňa. Snažím sa skákať každý deň, aspoň takú hodinu, ale záleží aj na počasí alebo od mojej aktuálnej nálady. Mám obdobia, kedy skáčem každý deň kľudne aj tri hodiny a zároveň mám obdobia, keď sa mám problém dokopať aby som vôbec na tú trampolínu išiel.

 

 

Čo je pre teba najväčším pozitívom na Hangairi? 
Najväčším pozitívom na Hangairi je asi to, že je to pekne spravený moderný areál plný podporujúcich ľudí. Za mňa je to jedinečná hala, ktorá mi veľmi pomohla sa zlepšovať v skákaní. Na Slovensku lepšie podmienky na skákanie od Hangairu určite nie sú, Hangair má veľmi kvalitné freestylové a olympijské trampolíny, čím sa iná hala na Slovensku pochváliť nemôže.

Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí by chceli tiež začať s trampolínami alebo freeruningom?
Hlavne nech trénujú a trénujú. Na začiatku je dobré mať mindset na jednoduché tricky a zbytočne nepreceňovať samého seba. Každý by mal trénovať tak, aby sa postupne zlepšoval a skákal hlavne bezpečne. Je úplne jedno, že či niekto skáče za 2 roky tréningu salto dopredu alebo trojitý backflip. Ide o to, aby si človek ten pohyb užíval a mal z neho radosť, každému sa strach prekonáva inak a každý má aj inú rýchlosť progressu. Vôbec nezáleží na tom, kto je najlepší.

 

 

Máš nejaký sen, poprípade cieľ, ktorý by si chcel dosiahnuť?
Byť stále lepší a lepší, veľa cestovať kvôli skákaniu. Spoznávať ďalších zaujímavých ľudí a samozrejme byť vždy šťastný.

Čo robíš vo svojom voľnom čase okrem športu? Pri čom sa vieš najlepšie odreagovať?
Vo svojom voľnom čase chodievam buď s kamarátmi alebo sám von. Najviac ma vedia odreagovať osamelé vychádzky so slúchadlami a hudbou. Rád si pozriem aj nejaké zaujímavé filmy alebo sa snažím vzdelávať vo veciach, ktoré ma zaujímajú.

 

ABY TOHO NEBOLO MÁLO, SLEDUJ TENTO ŠTVORITÝ BACKFLIP!